Dlaczego warto czytać

16. 12. 2022

W dobie wideoblogów, podcastów i wirtualnych asystentów mogłoby się wydawać, że w ogóle nie ma sensu czytać. Komunikacja odbywa się na Instagramie poprzez zdjęcia, instrukcji szukamy na YouTube, a emocje wyrażamy emotikonami. I wiele słów zastępujemy obrazkami. Ale...


Patrząc w przeszłość okazuje się, że każdy, kto coś osiągnął, był wielkim czytelnikiem. Czytanie wzbogaca słownictwo, rozwija myślenie i wyobraźnię oraz umiejętność wyrażania własnego zdania. Dlatego czytanie dzieciom ma ogromne znaczenie. Słuchając czytanej opowieści, uczą się języka literackiego, poprawnej wymowy, artykulacji i wreszcie uczą się odróżniać słowa od zdań.

Słuchając czyjegoś czytania, dzieci ćwiczą pamięć, wzmacniają umiejętność utrzymania uwagi, skupienia się na historii i jej zrozumienia. Podczas czytania między innymi uspokajają się, co rewelacyjnie sprawdza się przy czytaniu bajek przed snem.

W przeciwieństwie do oglądania bajek w telewizji lub innych mediach, dzieci muszą używać własnej wyobraźni, dzięki czemu jest ona rozwijana. Słuchanie czytanej historii to także świetna metoda edukacyjna, która uczy ich umiejętności społecznych, empatii dla innych, wzmacnia ich zdrowy rozwój emocjonalny, uczy wartości i rozróżniania dobra od zła.

7 powodów, aby czytać książki

  1. Wzbogacanie słownictwa. Jeśli dużo czytasz, napotykasz wiele słów i zdań. Z biegiem czasu słowa i ich znaczenie zapadną w pamięć i automatycznie zaczniesz ich używać w mowie potocznej. Nie zdarzy się sytuacja, kiedy będziesz szukał właściwych słów lub nie będziesz wiedział, jak się wyrazić.
  2. Poprawa gramatyki. Jeśli przechowujesz słowa w swojej pamięci, dotyczy to również ich formy gramatycznej. Nabędziesz umiejętności użycia poprawnej formy wyrażenia, bez konieczności logicznego uzasadnienia takiego właśnie wyboru.
  3. Dostęp do nowych informacji. Te można zdobyć nie tylko z książek akademickich i encyklopedii, ale także w zwykłej prozie ukryte są mądre myśli i powiązania.
  4. Sensowne wypełnienie wolnego czasu. Zagłębienie się w jakąś historię jest zdecydowanie lepsze niż nuda. Dotyczy to szczególnie dzieci. Dla dorosłych czytanie to doskonały sposób na zabicie czasu podczas jazdy komunikacją miejską lub czekania w kolejce. Jednak czytanie to przede wszystkim piękne zajęcie, na które należy zarezerwować czas.
  5. Koncentracja. Z utrzymaniem uwagi ma dziś problem nie tylko wiele dzieci, ale i dorosłych. Rozprasza ich natłok informacji, który napływa na nas z wielu kanałów informacyjnych. Nieustannie odpowiadamy na wiadomości i monitorujemy media społecznościowe, aby niczego nie przegapić. Jeśli jednak znajdziesz temat, który naprawdę Cię interesuje, możesz również bardzo łatwo znaleźć się w sytuacji, w której będziesz tak pochłonięty czytaniem, że zapomnisz o czasie i przestrzeni wokół Ciebie.
  6. Dostępność. Czytanie to tania rzecz. I chociaż książki nie są dziś tanie, można mieć swoją kartę do biblioteki lub czytnik elektroniczny, a potem taniej kupić książki w formie elektronicznej. Ale wielu czytelników twierdzi, że nie może się oprzeć zapachowi prawdziwych książek, bo nie da się go niczym zastąpić.
  7. Zabawa. Udowodniono naukowo, że w dłuższej perspektywie czytanie zmniejsza poziom stresu. Dlatego wiele osób wykorzystuje czytanie jako formę relaksu. Pamiętasz jeszcze to uczucie, kiedy skończyłeś czytać jakąś historię i błogo się uśmiechnąłeś?