DIY: Jak zrobić dla dziecka wesołą, kolorową gąsienicę. Zajęcia z rozpoznawania kolorów
Oprócz rozpoznawania kolorów i doskonalenia motoryki, podczas tej zabawy dzieci uczą się jednej bardzo ważnej umiejętności - chwytania i rozluźniania chwytu. Umiejętność ta przyda im się na pewno podczas nauki mycia rąk, kiedy trzeba odkręcić i zakręcić wodę. Już zawsze będą wiedzieć, jak uzyskać dostęp do wszystkiego, co ma zakrętkę jak radzić sobie później ze śrubkami. Ta forma gry pozwala także na naukę cyferek i liczenia. Podstawą jest nakręcenie zakrętki na gąsienicy we właściwym miejscu.
Cel: rozpoznawanie kolorów, rozwój małej motoryki, liczenie, ćwiczenie nakręcania
Czego będziesz potrzebować:
- nakrętki z saszetek różnych kolorów (oraz części z gwintem, wystającej z saszetki))
- kolorowe pisaki lub farbki
- kartonowe pudełko
- pistolet na klej
- korkociąg do wina (do robienia otworów)
Sposób przygotowania:
Rozetnij pustą saszetkę i oddziel od niej nakrętkę oraz część z gwintem, przez którą opróżnia się saszetkę . Świetnie spisują się tu zamykania z saszetek Good Gout, ponieważ obie części są w jednakowym kolorze, dzięki czemu nie trzeba osobno zaznaczać kolorem, gdzie umieścić nakrętkę na gąsienicy. Możesz użyć oczywiście dowolnych saszetek – ważne, aby zamykania były różnego koloru. Na pudełku kartonowym narysuj gąsienicę i za pomocą korkociągu zrób na niej otwory tak duże, aby przeszły przez nie gwintowane elementy, które mocujemy klejem na gorąco. Na koniec ponumeruj je, a jeśli elementy te były koloru białego, oznacz je odpowiednio kolorowym markerem.
Rada: Dzieci rozpoznają kolory od około 18 miesiąca życia, ale nazywają je – trochę później. Aby je tego nauczyć, wypowiadaj na głośno nazwę koloru za każdym razem, kiedy dziecko bierze do ręki kolorową nakrętkę i szuka dla niej miejsca na gąsienicy. Jeśli uda mu się prawidłowo tego dokonać, możesz także głośno wypowiedzieć cyferkę, która jest przypisana do tego koloru.
Autor: Dominika Dolešová alias @petit__heros