Mimispánek radzi: Jak wygląda sen u mamy w połogu, a jak u maluszka
Sen niemowląt w wieku sześciu miesięcy jest nieprzewidywalny, a wiele matek jest zaskoczonych faktem, że ich dziecko nie śpi najlepiej. Choć często słyszymy, że noworodki bez przerwy śpią, nie dajmy się zwieść!
Okres 6. miesiąca nazywany jest czasem 4 trymestrem (amerykański pediatra dr Harvey Karp uważa, że dzieci rodzą się trzy miesiące wcześniej niż byłoby dla nich dobre, dlatego są takie kruche, wiotkie, niedojrzałe i płaczliwe). Wychodzimy z założenia, że im więcej posiadamy o nim informacji, tym mniej rzeczy nas zaskoczy i tym spokojniejsi będziemy - my i nasze maleństwo. A to wpływa nie tylko na sen.
Uświadommy sobie, że dzieci od urodzenia wyczuwają wszystkie nasze emocje, więc korzystajmy z tego. Bycie mamą jest piękne i zarazem trudne. Zwłaszcza pierwsze tygodnie po porodzie. Jakkolwiek dasz sobie z tym radę -, jesteś niesamowita!
Wskazówki od Mimispánek:
- Rutyna. Powtarzanie i rutyna są ważne zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Rytuał przed zaśnięciem możesz rozpocząć już od urodzenia dziecka. W pierwszych tygodniach nie musi to być nic rygorystycznego ani skomplikowanego. Zrób coś, co możesz powtarzać codziennie. W przyszłości stworzysz tak rutynę, którą będziesz mogła modyfikować w zależności od wieku dziecka. Pomoże zarządzać okresami od aktywności do snu. I te potrafią być czasami wymagające.
- W ciągu dnia staraj się zapewnić dziecku wystarczającą ilość światła, a w ciągu nocy - przeciwnie, zapewnij ciemność (i tylko łagodne światło podczas karmienia). Rozróżnienie między dniem a nocą jest ważne w okresie noworodkowym, ponieważ wiele zaburzeń snu wynika z zamiany dnia z nocą.
- Nie zapomnij o higienie snu. Dlatego jeśli coś z minionego dnia trapi Cię lub wiesz, że następny dzień będzie bardziej trudny, zapisz swoje myśli i zmartwienia na papierze, i idź spać z poczuciem spokoju.
- Nie staraj się, aby wszystko było idealne. Jeśli Twoje dziecko miało ciężki dzień, obudziło się wcześnie lub płakało poprzedniego wieczoru, nic się nie stało. Każdy dzień to nowy początek, więc spróbuj podejść do niego w ten sposób: nowy dzień = nowy rozdział.
- Znajdź swój spokój - coś, do czego możesz się w trudnych chwilach zwrócić. Może to być ulubiona piosenka, która poprawia samopoczucie i wprawia w dobry nastrój.
- Odpoczywaj z dzieckiem w ciągu dnia. Nie będzie wiecznie niemowlęciem - naczynia i pranie będą musiały poczekać.
- Nie wahaj się prosić o pomoc. A przede wszystkim nie bój się przyjąć oferowanej pomocy!
- Zwróć uwagę na swoją dietę i nawyki związane z piciem. Zawsze miej przy sobie przekąskę i butelkę z piciem, nawet jeśli to tylko saszetka owocowa. Szczególnie na początku wydaje Ci się, że karmisz tylko piersią. Dlatego zalecamy rozmieszczenie w domu przekąsek przez kilka pierwszych dni w miejscach, w których najczęściej karmisz piersią.
- Nie zdziw się, jeśli Twoje dziecko śpi tylko 30 minut w ciągu dnia. Interesujące informacje można znaleźć w e-bookach na stronie www.mimispanek.cz.
- Usypiaj noworodka co 60-90 minut. Może się zdarzyć, że na początku czas jego czuwania wykorzystasz tylko na karmienie (karmienie piersią). To zupełnie normalne.
- Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne. Okres, w którym rodzi się dziecko, jest piękny. Ale jeśli zapomnisz zadbać o siebie, ten czas może prześlizgnąć Ci się przez palce.
Veronika a Gabriela