Magia czytania
Przychodzi kiedyś taki moment, kiedy Ty i Twoje dzieci wtykacie nos w książkę i dajecie się przenieść od codzienności do świata fantazji.
Czytanie jest jednym z najbardziej naturalnych sposobów poszerzania horyzontów i słownictwa dzieci. Historie pobudzają wyobraźnię, kreatywne myślenie, a jednocześnie wzbogacają doświadczenia. Dzieci wystawione są na sytuacje, których już doświadczyły lub których doświadczą pewnego dnia. Uczy się rozumieć uczucia bohaterów, w tym własne emocje.
Kiedy sprawiasz, że czytanie jest rytuałem, dajesz dzieciom znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. Czas nie ma znaczenia - ważne, że przynosi radość. Z pewnością nie jest tak, że należy zaprzestać głośnego czytania w momencie, gdy dzieci nauczą się już czytać i zanurzają się w książce nawet bez Twojej pomocy. Czytaj z nimi tak długo, dopóki Was to cieszy i wzbogaca.
Czytanie pomaga również w tworzeniu więzi emocjonalnych z najbliższymi ludźmi. Będziecie się razem śmiać, czasem będziecie smiertelnie poważni i będziecie żałowali głównego bohatera, a innym razem wyruszycie w daleką podróż, o której nigdy wcześniej nie marzyliście.
A kiedy konkretnie zacząć czytanie, aby nie było za późno ani za wcześnie? Czytaj dzieciom od urodzenia. Niemowlak będzie zafascynowany samym przepływem mowy i faktem, że słyszy Twój głos. Zachwyci ich leporello i krótkie rymowanki. Gdy podrosną, polubią książeczki z obrazkami, które będziesz czytał raz za razem – tekst i ilustracje poznasz na pamięć. Z czasem książki staną się bardziej obszerne, rozdziały dłuższe, a teksty bardziej złożone.
Każda czytana na głos książka jest częścią drogi, którą podróżujesz wraz z dziećmi. Szkoda byłoby odmówić sobie tej przygody. Czytanie to magia, na którą może sobie pozwolić każdy.
Dziecięca literatura to skarb, który zabieramy ze sobą w dorosłość. Z biegiem czasu otwieramy znajome książki i dotykamy stron, które kiedyś dotykaliśmy z tymi, których kochamy. Wracamy do miejsc naszego dzieciństwa i przez chwilę znów widzimy świat taki jaki wtedy, kiedy go odkrywaliśmy.